איך לתכנן מסלול הפלגה מוצלח

איך לתכנן מסלול הפלגה מוצלח how to plan a sailing holiday itinerary

תכנון מסלול הפלגה מוצלח הוא אחת המטלות המורכבות ביותר שעליהן אמון הסקיפר, אבל עם כל כך הרבה נתיבים ואפשרויות עגינה קשה לדעת היכן להתחיל.

נתחיל מהסוף: חשוב מאד לערב את הצוות בבחירת היעדים ולעשות תיאום ציפיות לגבי לוחות הזמנים הכלליים.

תמיד נשמח לייעץ לכם לגבי מסלול מומלץ, אבל כדאי להתחיל לתכנן את המסלול עוד מהבית בעזרת האינטרנט ואפליקציות שונת (קישורים בהמשך).

כדי להקל עליכם בשלב התכנון, אספנו כאן מספר טיפים שיעזרו לכם למקסם את ההנאה מהחופשה שלכם על ידי מסלול הפלגה שיהיה בו האיזון הנכון בין הפלגה ועגינות לסיורים, מסעדות ופעילויות אחרות על החוף.

  • התייעצו עם הצוות וקחו בחשבון את תחומי העניין השונים:

חשבו על איזה סוג של חוויות אתם רוצים לחוות בחופשה שלכם. האם אתם משוגעים על ספורט ימי כגון חתירה בסאפ, שנורקלינג או שחייה? האם אתם מעוניינים לעגון בערי חוף הומות או במפרצים שכוחי אל? לחקור אתרים היסטוריים או לצאת לשופינג ולשוטט בין בתי קפה ומסעדות? ערכו רשימה של תחומי העניין שלכם ונסו לבצע תיעדוף בהתאם לרצון הצוות כך שלכל אחד ואחת תהיה חוויה מוצלחת.

  • תכננו את מרחקי ההפלגה בהתאם לרצונות ויכולות הצוות:

היו מציאותיים לגבי כמות הזמן שאתם רוצים לבלות על המים בכל יום. בעוד שחלק מהאנשים מוכנים לבלות את כל היום בשייט, אחרים עשויים להעדיף עצירות מרובות ואטרקציות על החוף. מהניסיון שלנו, רוב האנשים יהנו מהפלגה שבין 4 שעות ל-8 שעות ביום, כלומר מרחקי הפלגה של 20-40 מייל ביום (מומלץ לחלק את היום לשני מקטעי הפלגה כדי שתוכלו גם להנות מזמן חופשה)

  • השאירו מספיק זמן לאירועים לא מתוכננים:

מכיוון ששעות היום מוגבלות ומזג האוויר עלול להכתיב את זמן ההפלגה, חשוב לתכנן את המסלול בהתאם לתחזית עדכנית ככל האפשר. בתכנון המסלול כדאי להיעזר בתוכנת Navionics כדי למדוד מרחק בין היעדים ולהעריך את זמן ההפלגה מנקודה לנקודה (למרות שרוב היאכטות יכולות להפליג מהר יותר, אנו ממליצים על חישוב זמנים במהירות ממוצעת של לא יותר מ- 5 קשרים).

***לאחר שחישבתם את זמן ההפלגה, כדאי להוסיף עוד זמן ״בירבורים״ כדי להתמודד עם אירועים לא מתוכננים כגון ארוחת צהריים שהתעכבה, תנאי ים לא מתאימים, הסתבכות בעגינה או תקלות שונות.***

  • חקרו מראש את היעדים שלכם:

ברגע שיש לכם מושג כללי מה אתם רוצים לעשות ולאן אתם רוצים להגיע, ערכו מחקר מעמיק כככל האפשר על היעדים בהם אתם מתכננים לבקר. נסו להצליב מידע ממקורות שונים כדי לקבל מידע אמין ועדכני ככל האפשר על מיקום מעגנות, מסעדות ופעילויות אחרות מומלצות. אתם מוזמנים להתייעץ איתנו או לחפור בעצמכם ברשת האינטרנט ולשאול בפורומים השונים.

*אחת האפליקציות האהובות עלינו בהקשר זה היא Navily אך כמובן שחשוב לבדוק גם בספר החופאות Pilot Book.

  • היו גמישים ואל תחששו לחשב מסלול מחדש:

חשוב לתכנן מסלול, אך חשוב יותר להיות גמישים ופתוחים לשינויים. תנאי מזג אוויר, צפיפות כלי שייט במעגנות מסוימים ונסיבות בלתי צפויות אחרות, עשויים לחייב אתכם לשנות תוכניות באופן לא צפוי, מהניסיון שלנו חשוב לשחרר במהירות את הרצון להמשיך לפי התכנית המקורית ולקבל את השינוי באהבה ובברכה. זכרו שהמטרה היא להנות מהחופשה ואם לא הגעתם ליעד המתוכנן הפעם, תמיד תהיה הפעם הבאה.

  • השאירו בלו״ז מספיק זמן כדי להירגע ולהנות:

זכרו שיצאתם לחופשה כדי לנוח! אם זה כוס קפה וגלידה על הטיילת או משחקי קלפים ושכשוך במים, המטרה של החופשה היא לא להספיק ולראות כל מפרץ או אטרקציה. השאירו לעצמכם מספיק זמן במהלך היום כדי להירגע וליהנות מהסביבה שלכם.

  • הכירו בגבולות היכולת שלכם:

גם אם הייתם אלופי עולם במפרשיות והיאכטה עליה אתם מפליגים היא פאר היצירה הטכנולוגית, אין זה אומר שצריך להפליג ״על הקצה״… הכירו את המגבלות שלכם, של כלי השייט והכי חשוב, של אנשי הצוות!

הימנעו מסיכונים מיותרים כגון אזורים רדודים או מעבר קרוב מדי לכלי שייט אחרים, צמצמו מפרשים מוקדם כדי למנוע לחצים משמעותיים על כלי השיט והצוות, בדקו היטב שכלי השייט והצוות מוכנים לפני גישה לרציף או עגינה , ותמיד נסו להכין תכנית ב׳ לכל מקרה שלא יהיה.

זכרו שהים גדול וחזק יותר מכולנו, ותכננו את המסלול באופן שמרני ובטיחותי כך שכל אנשי הצוות יסיימו את החופשה עם חוויות טובות, בריאים ושלמים.

על ידי הקפדה על הטיפים הללו, תוכלו לתכנן את מסלול ההפלגה שימקסם את ההנאה שלכם מהזמן שלך על המים ובמקביל יאפשר לצוות שפע הזדמנויות לחקור, לסעוד ולהירגע על החוף. שייט שמח!

שתפו פוסט

אולי יעניין אותך גם

מערכת החשמל ביאכטה yacht-electricity-systems

מערכת החשמל ביאכטה

בחופשת שייט אחד האתגרים המשמעותיים ביותר איתם הסקיפר נדרש להתמודד הוא ניהול צריכת החשמל ביאכטה. צוותים רבים אינם מודעים מספיק

קרא עוד

המדריך המלא שלנו לחופשת שייט בחו"ל

כל מה שצריך לדעת על השכרת יאכטה בחו"ל