הפלגה באיים הקיקלדים ספטמבר 2022- עומר קרפ

הפלגה באיים הקיקלדים ספטמבר 2022

בחודש אפריל 2022 הזמנו יאכטה 42 פיט לשבוע הראשון של ספטמבר בפארוס. איתנו היו אמורים לשוט זוג חברים שזו ההפלגה הראשונה שלהם. הזמנו טיסות ומעבורות, והתכנית הייתה להפליג מערבה לאיים סיפנוס, סריפוס ומילוס, כיוון שבפעם הקודמת שהפלגנו מפארוס (לפני 10 שנים) הפלגנו דרומה עד סנטוריני.
במשך כל חודש אוגוסט בדקתי בעזרת אפליקציית Windy את מצב הרוחות בים האגאי והכל נראה שקט. בשבוע האחרון של אוגוסט התחזית התחילה להראות שהמלטמי יגיע בדיוק בשבוע ההפלגה שלנו, ולכן שינינו את תכנית ההפלגה ליציאה מפארוס לנקסוס ומשם דרומה לקיקלדים הקטנים (איוס, שכינוסה, קופונוסי) כיוון שהם מוגנים קצת יותר מהמלטמי ע"י נקסוס ופארוס.
יומיים לפני הטיסה, חברתנו להפלגה נאלצה לדחות ביום את הגעתה לפארוס, אבל עדיין להגיע בזמן כדי לצאת בשבת להפלגה. ביום שישי 2/9 טסנו שלושתנו לאתונה ומשם במעבורת לפארוס. בשבת בבוקר חברנו קידם אותנו עם הבשורה שבת זוגו נאלצת להישאר בישראל וגם הוא צריך לחזור הביתה. זה נפל עלינו כהפתעה גדולה כיוון שמעולם לא הפלגנו כזוג בודד, אבל החלטנו שאנחנו ממשיכים. הלכנו לקבל את היאכטה, היא נראית ממש טוב וקיבלנו אותה מוקדם יחסית. כיוון שתמר, אשתי, הרגישה מעט לא טוב החלטנו לדחות את היציאה לים למחרת.

יום ראשון 4/9 – יוצאים מהמרינה בפארוס בהתרגשות גדולה, מפליגים על מפרשים ברוח צד,
בדרך פוגשים צב ים גדול מאד שעלה לנשום. מפליגים עד מפרץ נאוסה, שם עוגנים בצד הצפון מערבי של המפרץ. קופצים למים לשחות ואח"כ ארוחת צהריים. אחה"צ מפליגים לנקסוס, הרוח מתגברת ומתחילים לחטוף גלים די גבוהים בדופן. עוגנים במעגן של נקסוס עם רוח חזקה, ה- bow thruster עוזר מאד (פעם ראשונה שלי). נקשרים לרציף עם הירכתיים צפונה, דבר שהוכח כמצוין מאוחר יותר. כשמגיע עובד המעגן לגבות דמי עגינה הוא שאל אותי לכמה ימים אני רוצה לשלם, עניתי לו שרק יום אחד כיוון שלמחרת אני רוצה להפליג דרומה לאיוס כדי להתחבא שם מהמלטמי. תשובתו הייתה שאם אני רוצה לעשות זאת כדאי שאצא ב-5 בבוקר. לאור זאת ויתרנו על הרעיון ונשארנו בנקסוס.

יום שני 5/9 – מתעוררים עם רוחות חזקות מאד וגלים שמתנפצים על המזחים. החלטנו לשכור רכב ולטייל באי. בערב, כשחזרנו למעגן, המלטמי משתולל בכל עוזו. המעגן בנקסוס חשוף לגמרי לכיוון צפון, אבל על היאכטה שלנו הכל בסדר כיוון שכזכור אנחנו קשורים עם הירכתיים צפונה ומשני צידינו יאכטות גדולות בהרבה מזו שלנו. התרנים של חלק מהסירות במעגן שורקים בקול חזק מאד.

יום שלישי 6/9 – נשארים עוד יום בנקסוס, ומנצלים את הזמן לטייל בעיר. במשך כל היום תנועת המעבורות נפסקה לגמרי ויש תורים גדולים של תיירים לפני סוכנויות הנסיעות כדי לברר מתי תגיע מעבורת. בשעה 8 בערב מתחדשת תנועת המעבורות וכל מעבורת שנכנסת לנמל צופרת צפירה חזקה וארוכה בהרבה מהרגיל, יש הרגשה של סיום המצור. משיחות עם כל מיני סקיפרים מסביבנו אני מבין שרובם החליטו להישאר עוד יום בנקסוס. אבל הסקיפר המקצועי של היאכטה לידינו, 64 פיט, חושב שאם אפליג דרומה עם חלוץ מצומצם, לא צריכה להיות בעיה. אנחנו מקבלים את הצעתו ומחליטים להפליג.

יום רביעי 7/9 – יוצאים בבוקר מהמעגן בנקסוס, תוך כדי שאנחנו מרימים את העוגן של שכנינו עם ה-64 פיט (אבל הם עגנו אחרינו אז זו לא אשמתנו). בחצי השעה הראשונה מפליגים על מנוע מערבה עם גלים גבוהים שמכים בדופן ימין, הרגשה מאד לא נעימה. ברגע שפונים דרומה מרימים חלוץ מצומצם, מכבים מנוע והכיף מתחיל. באמצע ההפלגה נופל מראש התורן חלק גלילי למים, אני בודק שהשבשבת וחץ כיוון הרוח במקומם ויש לי קריאות רוח במכשירים, הכל בסדר ואני מניח שמה שנפל היה משיב המכ"ם. מגיעים לפינה הדרום מערבית של האי נקסוס, פונים מזרחה וזורקים עוגן במפרץ הראשון, לתרגולת הרגילה של שחייה וארוחת צהריים. אחה"צ מפליגים מזרחה לכיוון קופוניסי. עד שהגענו בערך לאמצע קאטו קופוניסי )קופוניסי התחתון( אנחנו מוגנים לגמרי מצפון ע"י נקסוס, הרוח חלשה ואין גלים. ואז בבת אחת יוצאים מהגנת נקסוס וחוטפים רוח צד וגלים חזקים בדופן שמאל. נכנסים למעגן בקופוניסי, חשבנו שהעגינה על מורינג אבל רואים שהיאכטה שליד מקום העגינה שלנו עוגנת עם עוגן ושני חבלים לצד שלנו. בלית ברירה זורקים עוגן, ושוב ה-bow thruster מוכיח את עצמו בעגינה ברוח החזקה. רק אחרי שנקשרנו, השכן הסרבי הלא נחמד שלנו נתן לי את חבל המורינג שלנו שהוא "סחב" כדי להיקשר טוב יותר בזמן המלטמי.

קופונוסי, שהוא האי היחיד בהפלגה שלא ביקרנו בו בעבר, מתגלה כאי קטן ונחמד מאד.

יום חמישי 8/9 – יוצאים בבוקר לכיוון איוס, מפליגים עם מפרשים ברוח צד, אבל לאחר כשעה הרוח גוועת ונאלצים להדליק מנוע. בקטע מסוים הרוח מחליפה כיוון לדרומית, דבר מפתיע למדי. לאחר כמה זמן על מנוע הרוח מתגברת וחוזרת להיות צפונית. מעלים מפרשים ומפליגים ברוח צד ושוב חוטפים גלים בדופן וקצת מקדימה, לא לבשנו מעילים בזמן ולכן נרטבנו לגמרי וממש קר לנו. על פי כיוון הרוח והגלים והמפרצים באי איוס, מבינים שלא נוכל לעגון לצהריים ולכן ממשיכים למעגן באיוס. העגינה הפעם בלי רוח לשם שינוי ולכן הכל פשוט. כיוון שהגענו מוקדם יחסית, בדקנו אפשרות לשכור טרקטורונים אבל אף אחד לא מוכן להשכיר לפחות מיום. בסופו של דבר עלינו על אוטובוס ונסענו לחוף רחצה יפה, מילופאתוס. בדרך חזרה ירדנו בעיר העליונה, חורה, ומשם ירידה במדרגות יפות למעגן.

יום ששי 9/9 – יוצאים בבוקר מאיוס ומפליגים על מפרשים בקדמית. היו לנו קצת בעיות עם מעלן ראשי אבל אחרי כמה ניסיונות הלוך וחזור הצלחנו להרים את הראשי. עוגנים לצהריים במפרץ אליקי בדרום האי פארוס, עם שחייה בים וארוחת צהריים. אחה"צ מפליגים על מנוע בין פארוס לאנטי פארוס. יש חלק מאד רדוד במעבר, ולכן אני עוקב אחרי יאכטה ששטה לפנינו, תמר עומדת בחרטום ואני כל הזמן עם עין על מסך ה- GPS ועל מד העומק, על פי המלצת הפיילוט בוק עוברים בצד הקרוב לאנטי פארוס, הכל עבר בשלום. מגיעים למרינה בפארוס והיא כבר מלאה לגמרי, לכן נקשרים בשורה שנייה עם החרטום קדימה בין שני חרטומים של יאכטות שקשורות לרציף.
תם ונשלם …