לחץ ים

״לחץ ים״
מצב נפשי נפוץ שמאפיין סקיפרים ואנשי צוות ביום קבלת היאכטה, המתבטא בשאיפה לתקתק את בדיקת הסירה ושאר המנהלות הכי מהר שאפשר, כדי לצאת להפליג כבר באותו היום.

שבת בצהריים.
דגלי חברת ההשכרה מתנפנפים ברוח הקלה, המרינה הומה מעשרות אנשים, השמש זורחת ואחרי לילה מתיש של נסיעות וטיסות, סוף סוף הגענו לסירה שתהיה ביתנו למשך השבוע הקרוב.
הצוות עייף אבל בהתרגשות שיא, וכבר לא יכולים לחכות לרגע שבו נשחרר חבלים ונפליג הרחק מכל ההמולה והרעש, לעבר המפרץ הפסטורלי עליו חלמנו עוד בשלב תכנון המסלול בארץ.
נשמע מוכר?

בזמן שחברות ההשכרה מתחייבות למסור את היאכטה עד שעה 17:00 אחה״צ, רוב הלקוחות מגיעים לבסיס בשעה מוקדמת יותר. הרי השכרת יאכטה עולה לא מעט כסף ורק הגיוני לרצות ולנצל אותו למקסימום האפשרי!

אז למה לא כדאי למהר לצאת לים כבר ביום קבלת הסירה?
1. חשוב להשקיע את הזמן בבדיקת המערכות והציוד של הסירה!

בדיקות סירה המתבצעות בלחץ וללא הקפדה מספקת על כל הפרטים הקטנים והחשובים, עלולה להוביל לאכזבה בהמשך השבוע. כל תקלה או מחסור בציוד שלא תגלו בזמן הצ׳ק-אין יכולה לעלות באובדן זמן הפלגה יקר, פינג פונג טלפוני עם נציגי חברת ההשכרה ותסכול רב.

2.חשוב להכיר היטב את כל מערכות הסירה

לכל יאכטה יש את השטיקים שלה, עלינו לחוש בנוח עם הסירה שהרגע קיבלנו מחברת ההשכרה, להכיר ולבדוק את התקינות של המערכות השונות, והכי חשוב- לתדרך ולתרגל את הצוות איך עושים דברים נכון…

3.חשוב לצאת לים עם סירה תקינה לחלוטין!

תקלות שונות (במיוחד כאלו שמתגלות רק עם החזרת הסירה ביום שישי אחה״צ), עלולות לעכב את מסירת היאכטה גם לאחר הזמן הנקוב בחוזה. במקרים כאלו חשוב להיות סבלניים ולזכור שחברות ההשכרה עושות כל שביכולתן לתקן את התקלות, והכי פשוט וקל לתקן אותן בבסיס הבית בו יש טכנאים וחלקי חילוף זמינים.

4.חשוב לצאת לים לפני שקיעת השמש!

״ואף על פי כן נוע תנוע״… יציאה מאוחרת לים עם סירה חדשה באזור הפלגה חדש עלולה להסתיים בעגינה לילית מלחיצה או לילה בים.

5.כדאי להשאיר זמן להסתגלות של הצוות לפני עגינה במקום חדש

לעגינה הראשונה ברציף צפוף, עדיף להגיע אחרי שתירגלתם לפחות פעם אחת עגינה פשוטה ורגועה.
ההצעה שלנו-צאו ברגוע ביום ראשון בבוקר, עיגנו במפרץ פתוח וקל באור יום וללא לחץ זמן, ובעיקר תרגלו עם הצוות מי עושה מה כדי שהגישה הראשונה לרציף תעבור עם פחות לחץ/תקלות.

6. אל תפספסו בילוי בנמל הבית!

העיר של נמל הבית מיוחדת בפני עצמה, ולצאת לבלות בה בערב הראשון זו פתיחה נהדרת לחופשה שלכם.
צאו לשוטט ברחובות, לאכול במסעדה מקומית ולחוות את חיי הלילה, או נצלו את ההזדמנות ללכת לישון מוקדם כדי להתחיל את השבוע רעננים.