מה זה אטול?

מה זה אטול? איך הוא נוצר? ואיפה תוכלו לפגוש אחד כזה?
אטול זו תופעת הטבע המרהיבה שנוצרת כשהר געש עתיק יומין שוקע לאט לאט במי האוקיינוס, ומותיר סביבו טבעת חלולה של שונית שנבנתה סביבו לאורך השנים. במרכז הטבעת יש לגונת מי מלח רדודה, אשר עקב עומקה – צבעה טורקיז בהיר, מה שהופך את האטול לבוהק כמו אבן חן בלב האוקיינוס – מראה יפייפה.
5 עובדות מעניינות על אטולים:
🗾 כבר בחציה הראשון של המאה ה-19, זיהה צ׳רלס דרווין את התופעה במסעותיו עם ה״ביגל״, תיאר אותה, וניסה להציע הסבר להיווצרותה.
🗾 ניתן למצוא אטולים אך ורק באיזורים טרופיים וסובטרופיים, שכן שוניות אלמוגים משגשגות אך ורק במים חמים.
🗾 האטול הגדול ביותר בעולם נמצא באוקיינוס ההודי בשונית סיה דה מלהה (שונית Saya de Malha) וגודלו כ 35,000 קמ"ר!
🗾 היווצרות אטול נמשכת כ-30 מיליון שנים.
🗾 אם תרצו לפגוש אטול בחופשת צ׳רטר על יאכטה (בתקווה שעד עונת ההפלגות הבאה הקורונה תוריד את האף…), תוכלו לעשות זאת בפולינזיה הצרפתית – יעד שהוא חלום לאוהבי טבע. מקור השם ״פולינזיה״ הוא מהמילים היווניות ״פולי״ + ״נזיה״ = הרבה איים. פולינזיה הצרפתית מחולקת ל5 מחוזות שכל אחד מהם הוא ארכיפלג איים. בארכיפלג ״איי החברה״ (בו תוכלו לשכור יאכטה מחברת צ׳רטר עולמית מוכרת) תמצאו את האיים המוכרים טהיטי, בורה בורה ועוד, לצד ריכוז אדיר של אטולים שחלקם גדולים ומיושבים, וחלקם קטנים ובלתי מיושבים. חוויית הטבע שם היא אדירה; לשוט בין איים טרופיים עם חופים לבנים ועצי קוקוס, ולהנות מצלילות עם בעלי חיים מופלאים: כרישים, סטינג-ריי ידידותיים, מנטה ריי ענקיים שמגיעים עד ל7 מטרים, שוניות אלמוגים משגשגות, ואינסוף להקות של דגים צבעוניים. המקומיים נחמדים חייכנים ואדיבים מאוד, והאוכל (מאכלי ים בעיקר) משובח.
למידע נוסף על הפלגות בפולינזיה הצרפתית (או בכל יעד אחר) – צרו קשר