שומרים על המסורת הימית- הפלגת י״א של ילדי שדות ים

השנה הזדמן לנו לקחת חלק בהפלגה מיוחדת ומרגשת – הפלגת צעירי קיבוץ שדות ים במפרץ הסארוני ביוון. אני הייתי אחראית על ארגון ההפלגה מהארץ, ורועי התלווה אליה בתור סקיפר ומדריך שייט.

המסורת החלה בשנות ה60, כשמדי שנה יצאו צעירי הקיבוץ להרפתקה – שייט לקפריסין על גבי סירות מפרש מסוג ״לוויתניות״.
לאורך השנים התגבשה בקיבוץ האג׳נדה להעניק לילדי הקיבוץ חינוך ימי מקצועי, והושקעו בכך משאבים רבים.
המסורת הלכה והשתכללה. ספינת הדייג של הקיבוץ הוסבה לספינת נוסעים (דרגשי השינה הוצבו במקום מקרר הדגים), מה שאיפשר לקיים הפלגות לימודיות אפילו עד יוון.
בסוף שנות ה-80 נבנתה היאכטה ״קיסרי״, כדי לאפשר את המשך קיום המסורת על גבי ספינת מפרש.
גם כיום, מדי שנה, בוגרי כיתות י״א של הקיבוץ ממשיכים את המסורת ביחד עם מדריך שייט על גבי יאכטות שכורות.
מלבד הצורך בהמשכיות המסורת, זו הדרך של הקיבוץ להעניק לצעירים חוויה כיפית בלתי נשכחת, ולאפשר להם לקחת אחריות אישית וקבוצתית, לעבור יחד חוויה חברתית מגבשת מאין כמוה, וכן להביא לידי ביטוי את כל הידע המקצועי שצברו בשנים רבות של חינוך ימי.
⛵️⛵️⛵️⛵️⛵️⛵️⛵️⛵️⛵️⛵️

שאלתי את רועי איך היתה לו החוויה להעביר את ההפלגה הזו בתור מדריך, 20 שנה אחרי שהוא יצא אליה לראשונה בעצמו בתור חניך, והוא סיפר:
״מאז ההפלגה שאני יצאתי אליה בגיל 17, יחד עם חברי למחזור בקיבוץ, יצא לי להשתתף עוד כמה פעמים במסגרת הזו, בתור סקיפר ומדריך. אבל – השנה זה הרגיש מיוחד יותר.
בפעם הראשונה מזה שנים, הוחלט לשנות את מסלול ההפלגה, ובמקום לצאת להפלגה מישראל עד קפריסין או עד יוון, הוחלט לשכור את הספינה באתונה ולצאת להפלגת צ׳רטר במפרץ הסארוני, סטייל חופשת שייט קלאסית.
החבר'ה התנהגו למופת, ספגו המון ערכים הקשורים לים, וכמובן זכו לגיבוש חברתי מדהים.
הכל עבד ללא דופי; תנאי מז"א היו לטובתנו (למעט יום גשום אחד), הספינה היתה במצב טכני טוב, וגם תקלת כננת עוגן נפתרה ביעילות ע"י חברת ההשכרה (וגם בעזרת ג׳קי כמובן😉). בסה״כ היה מאוד נעים, נוח וחוויתי.
חלק גדול ממי שאני, וממה שאני עושה היום, עוצב במסגרת הפעילות הימית של קיבוץ שדות ים, ואני מרגיש בר מזל שאני יכול לתרום בצורה כזו לקהילה שלי, על ערכיה הימיים, ההיסטוריה, והמסורת היפה שלה.״
⛵️⛵️⛵️⛵️⛵️⛵️⛵️⛵️⛵️⛵️
אז לא משנה אם אתם צעירים או צעירים ברוחכם – אשמח להפיק הרפתקה כזו גם עבורכם 🙂
אל תהססו ליצור איתנו קשר