יומן מסע בקרואטיה ספטמבר 2022 – יוסי וקלרה היימן

ההחלטה נפלה ביולי: נוסעים לקרואטיה (באזור דוברובניק ) עם טלי וירון ושוכרים יאכטה לשבוע הפלגה.

אחרי התייעצות עם ג'קי ואלכס המקסימות מ- ש.י חופשות ימיות בינ"ל בע"מ שארגנו לנו את כל מה שצריך, החלטנו על יאכטה SUNSAIL 47 / 3 קבינות (2018), כך שב- 15/9/2022 יצאנו, יוסי ואני, בטיסת לילה ל

דוברובניק של חברת טורקיש (עם קונקשין באיסטנבול).

16/09/2022 יום שישי
אחרי מסע קצת ארוך ומעייף כי שתי הטיסות התעכבו, הגענו בשעה 09:30, זמן מקומי לשדה התעופה של דוברובניק.

נהג המונית (שהזמנו דרך המלון) חיכה לנו עם שלט ולקח אותנו ל PILE GATE, הכניסה של העיר העתיקה. את פנינו קידם גשם קל ומסתבר שאין גישה לרכבים לחדר שהזמנו ב MirÓ Studio Apartments , אז יורדים כ -20 מטר במדרגות ומושכים את התיקים אחרינו (לא נורא).

המיקום נהדר והחדר גדול יחסית, נקי ונוח. לקחנו כמה רגעים להתארגנות ויצאנו עם מטריות לשוטט בעיר העתיקה. מעט רטובים התיישבנו באחת מהמסעדות בנמל, על יד השכרת סירות לשייט ועם נגן פסנתר בהופעה חיה, הזמנו פיצה עם פרושוטו, סלט, בירה ויין להתחלת חופשה מהנה.

חזרנו לחדר למנוחה קלה ויצאנו שוב (הפעם בלי גשם) לשוטט בסמטאות המקסימות של העיר העתיקה. רכשנו כרטיסים ועלינו לסיור על החומה (250 קונה לכרטיס , כ 120 ₪ , יקר !! אבל שווה).

לאחר הסיור התיישבנו להתפנק עם גלידה ויין ברחוב המרכזי של העיר, תוך התפעלות מהאורחים שיצאו בדיוק מהחתונה בכנסיה בקצה הרחוב, לבושים בהידור אלגנטי.
חזרה לחדר, מקלחות והתרעננות לקראת עוד סיבוב בעיר העתיקה , הפעם בשעות החשיכה.

17/09/2022 יום שבת, יום הולדת 63 של יוסי.
לאחר הצצה קלה החוצה, נראה שהגשם עוד לא הגיע. לקחנו מטריות ליתר ביטחון ויצאנו להליכת בוקר לכיוון מרינה ACI, להכרות והתרשמות. גשם קל ליווה אותנו בהליכה של כ 40 דקות אז החלטנו להמשיך עם מונית שעצרנו בדרך.
ניגשנו למשרד של SUNSAIL וביררנו את התהליך לקבלת הסירה (מחר), סיבוב קצר להכרות עם המרינה וחזרה לעיר עם אוטובוס מקומי (15 קונה לכרטיס).
מקלחת, התארגנות ויוצאים לאכול ברנץ' בעיר העתיקה. סיור ברובע היהודי, בית הכנסת, אקווריום, שיטוט בין הסמטאות וחזרה לחדר למנוחת צוהריים ואז שוב יוצאים לעיר, לארוחת ערב ולאחר מכן קפה ברחוב המרכזי.

18/09/2022 יום ראשון
הליכת בוקר קצרה, קפה ומאפה בדרך ומתארגנים לעזיבת החדר.
טלי וירון מעדכנים שהטיסה שלהם מאיסטנבול בוטלה והם מחכים לטיסה הבאה ב 11:30. אנחנו משאירים את המזוודות בחדר שמירת חפצים וקופצים לביקור במוזיאון הימי, אוכלים ברנץ' , אוספים את התיקים ובשעה 12:00 לוקחים מונית (סוגרים מחיר 100 קונה) למרינה ACI.

יוסי ניצל את הבריכה במרינה לחילוץ עצמות והתרעננות, ובינתיים הזמנו קפה וחיכינו לטלי וירון שהצטרפו אלינו ב-13:45 ישר משדה התעופה. מחליפים חיבוקים וחוויות וב- 15:00 ניגשים למשרד SUNSAIL לתדרוך על מסלול ההפלגה.
עצות וטיפים של מקומיים, איפה לעגון, איפה לאכול, צפי מזג אויר ועוד…. בדיוק כשסיימנו את התדרוך בשעה 16:00 הודיעו לנו שהסירה מוכנה.

טלי וירון הלכו לעשות קנייה ראשונית לפי רשימה שהוכנה מראש, ואנחנו עשינו צ'ק אין עם הנציג הטכני של Sunsail כשעה וחצי. עוברים על כל הדברים, לפי הרשימה ומוודאים שהכל תקין. נשאר לטפל בכמה דברים קטנים בבוקר, אך סה"כ נראה שהכל בהתאם לציפיות.

מסדרים את המצרכים, פורקים את התיקים וב- 19:30 יוצאים למסעדה Vimbula (כ 300 מטר הליכה מחוץ למרינה, אוכל נחמד ומחירים סבירים). חוזרים ב 23:00, מקלחות ושינה.

19/09/2022 יום שני
יוסי, כהרגלו, מקיץ ראשון ב 6:00 ויוצא להליכה במרינה… 

כשהוא חוזר כולנו כבר ערים, שותים קפה, מסיימים לקבל את הדברים האחרונים וב -9:30 משחררים חבלים ויוצאים לדרך.יציאה איטית לאורך המפרץ ממרינה ACI כ 20 דקות, פונים צפונה, לאורך החוף ונכנסים למפרץ ZATON

ממשיכים לאי LOPUD מפרץ Sunj זורקים עוגן ומארגנים ברנץ'.
אחרי כשעתיים מרימים עוגן וממשיכים לעגינת לילה באי MLJET במפרץ PROZURA .
נקשרים לבויה של מסעדת BARRA , קצת אלכוהול עם נשנושים, מקלחות , יורדים לדינגי ושטים למסעדה.

הייתה ארוחת ערב נהדרת, חזרנו עייפים ומרוצים לסירה. ב 21:00 כולנו זחלנו למיטות.

20/09/2022 יום שלישי
התעוררנו ב 6:30, קפה, התארגנות ויוצאים לדרך.
בשעה 12:00 הגענו למפרץ PALACE LUKA ונקשרנו למזח של המסעדה SPONGA .
טלי וירון הכינו ארוחת צהריים מפנקת.

שכרנו אופניים חשמליים ויצאנו לסיבוב של כ 3 שעות סביב האגם בשמורה. מסלול מקסים, בירה וקפה בדרך וחזרה למעגן. HAPPY HOUR ג'ין, ראקי מקומי עם גבינות ונקניקים. מקלחות ועוברים למסעדה ב 19:30 לארוחת ערב.
הזמנו, קצת בלחץ של בעל המסעדה, 2 מנות זוגיות כשנקשרנו בצהריים, בדיעבד זו הייתה טעות. קיבלנו 2 מגשים גדולים, אחד דגים וירקות והשני אוקטופוס וירקות, לכאורה הוכנו בתנור… לא הצלחה גדולה וגם יקר, כ 560 קונה לזוג, עם יין שהבאנו מהסירה.
אחרי הארוחה שיחקנו בסירה UNO עם כמה דרינקים לפיצוי

21/09/2022 יום רביעי
הרוח עלתה לקראת הערב אתמול ונשבה חזק לאורך כל הלילה.
אחרי שינה לא שינה, מלאה ברעשי רקע מהסירה שלנו ותרנים של הסירות השכנות, התעוררנו יוסי ואני ב 6:30 ויצאנו לסיבוב הליכה. חזרנו אחרי שעה ועם הקפה התחלנו לבדוק את התחזית.
יש צפי לסופה (רוח 20 עם מכות 27-28) ואנחנו מתלבטים לאן ממשיכים. דויד ראסל, מדריך שייט מסן פרנציסקו (על קטמרן של SUNSAIL עם צוות שמפליג בפעם ראשונה) מצטרף אלינו לסירה ויחד בודקים ומתלבטים.

דויד החליט להישאר עוד יום ואילו אנחנו מחליטים לצאת ולעלות צפונה, לאי KORCULA .

 מתארגנים, מתחילים להתיר חבלים ו… אחד מחבלי הירכתיים תקוע והרוח דוחפת אותנו למזח. אלתור קצר, משחררים חבלים ויוצאים לדרך…

יוצאים מהמפרץ, הרוח והגלים "על האף", מתנדנדים חזק אבל מחליטים להמשיך. 

רצינו לעצור לארוחת בוקר ב POMENA אבל הגלים והרוח משכנעים אותנו להמשיך.חלוץ מצומצם, רוח צד חזקה ואחרי 3 שעות הפלגה (שבסופו של דבר לא הייתה קשה כמו שציפינו) הגענו לאי KORCULA .
סוגרים חלוץ, מורידים טורים ועושים סיור איטי בין האפשרויות השונות לעגינה. בסוף החלטנו לעמוד על עוגן מול המנזר במפרץ Badija ואחרי 3 ניסיונות העוגן סוף סוף נתפס.

ארוחת צוהריים, מנוחה קלה ומזמינים את מריו, עם המונית הימית, שייקח אותנו לעיר (200 קונה כיוון – שווה ביותר). עיר קטנה וחמודה, יש עיר עתיקה עם מבצר בתוך חומות, תיירותית מאוד.

סיבוב בין הסמטאות, גלידה, יין עם הופעה של נגן מקומי, השלמת קניות בסופר ומזמינים את מריו להחזיר אותנו לסירה. הרוח עולה אבל נראה שהמקום אכן מוגן ויש גלים קלים בלבד.
טלי וירון מכינים ארוחת ערב מושקעת בסירה ואחריה משחקים רמי.

22/09/2022 יום חמישי
מתעוררים במפרץ קסום ושקט. קפה, התארגנות, מרימים עוגן ויוצאים לדרך.
היעד: הקצה המערבי של POLUOTOK (החלק המערבי של חצי האי המחובר ליבשת).

אין רוח אז מפליגים עם המנוע במים השקטים בין שני האיים עד שמגיעים למפרץ LOVISTE זורקים עוגן ומארגנים ברנץ'. אחרי כשעה וחצי מרימים עוגן ומתחילים (ברמה העקרונית) את הדרך חזרה.

מפליגים לאורך החוף של POLUOTOK לכיוון מזרח, זורקים ז'ורז'רה ומקווים לתפוס טונה לארוחת ערב. אחרי כשעה הפלגה, סירת מנוע שיוצאת מכיוון החוף חוצה את המסלול מאחורינו, נתפסת בז'ורז'רה וקורעת את החוט…. קצת מבואסים, מרימים מפרש וממשיכים ל TRSTENIK.
מהדרך, כ 20 דקות לפני הגעה, מצלצלים למסעדה VITACEAE ומזמינים מקום עגינה על הבויה היחידה במפרץ.

יורדים עם הדינגי למזח , עושים השלמת קניות (ירון ויוסי מחזירים את הדברים עם הדינגי לסירה ומצטרפים אלינו) משוטטים לאורך המזח, מקום מקסים, מכולת קטנה, 2-3 מסעדות וזהו….
עלינו למסעדה ב 19:30 , אחרי שהזמנו כמובן מקום מראש, ארוחה נהדרת במחיר סביר מאוד.
סיימנו את הערב במשחק רמי משעשע.

23/09/2022 יום שישי
אחרי לילה שקט מאוד (יחסית) התעוררנו במפרץ מקסים.
שותים קפה ומתחילים לחפש, ללא הצלחה, את האיש שאחראי על המים (נשארנו עם פחות מחצי מיכל והבטיחו לנו שהוא יהיה בבוקר על המזח). בסופו של דבר הבעלים של אחת המסעדות מסכים לתת לנו מים. מרימים עוגן ועוברים למזח, נקשרים…. אבל צינור המים לא מגיע … עוברים למקום קרוב יותר, העומק בעייתי, מתקדמים בזהירות רבה ומצליחים למלא את המיכל הקדמי. משאירים תשר לבעל המסעדה ויוצאים לדרך.

היעד הוא מפרץ OKUKLJE בחלק הצפון מזרחי של האי MLJET. ים שקט, שמש נעימה, צוות מרוצה.

את העצירה הראשונה עשינו ב- ZULIJANA , מפרץ מקסים עם מרכז צלילה ואפילו צוללת צהובה שמסתובבת סביבנו…

ממשיכים ל UVALA VACINE עוד מפרץ קסום, כאן זורקים עוגן להפסקת ברנץ' ולא רוצים לעזוב, יורדים למים, למרות שהם קצת קרים ונהנים מהמקום.
כשסוף סוף מחליטים להמשיך אין רוח אך למרות זאת פותחים חלוץ ומתקדמים באיטיות רבה. הרוח מתחילה לעלות ואחרי כשעתיים מחליטים להדליק מנוע, כדי לא להגיע לעגינה בחושך (צלצלנו כשעה לפני הגעה למסעדת MAESTRAL להזמין מקום עגינה ומקום במסעדה לארוחת ערב).

ב 17:30 נכנסנו למפרץ OKUKLJE בעל המסעדה חיכה לנו על הרציף, הראשון מימין, עזר לנו להיקשר למורינג שלו והלך לדרכו. אנחנו מכבים מנוע ומתיישבים ל HAPPY HOUR .
טלי ואני קופצות ל Mini Market להשלמות קלות אך לצערנו אין, כמעט כלום… המדפים ריקים והבחור מסביר לנו שהאספקה מגיעה פעם בשבוע וכבר שבועיים לא הגיעה …. (מומלץ להצטייד בדוברובניק עם כל מה שצריך למשך שבוע ולא להסתמך על השלמות בדרך).
לאחר סבב מקלחות, הולכים לארוחת ערב ב 19:30. המסעדה עם סטייל אירופאי, מנות מצוינות, אווירה נעימה, מחירים סבירים מאוד והמקום מנוהל להפליא.
סוגרים את הלילה עם משחק רמי וספר לפני השינה.

24/09/2022 יום שבת, יום הפלגה אחרון.
יוסי ואני מתעוררים ב 6:30 ויוצאים לסיבוב הליכה לאורך המפרץ היפה, 35 דקות ו… סיימנו… 3 מסעדות, כמה חדרי אירוח, סירות לאורך המזחים וגם על עוגן באמצע המפרץ והכל בפסטורליה מהממת.
מכינים קפה, סופגים עוד קצת את המקום, משחררים חבלים ויוצאים לכיוון האי SIPAN.

עצירה ראשונה ב Rt.Stari Brod מול האי הקטן Otocic Minjak , מפרץ קטן, רק אנחנו והים… עומדים על עוגן להפסקת ברנץ'.
מקיפים את האי SIPAN מדרום, מבט קצר על המערכה הכחולה בצד המזרחי וזורקים עוגן לעצירה קלה מול העיירה SUDURAD.
קצת קשה כשתעכלים שזה סוף המסע… ממשיכים את החזרה לבסיס, מרינה ACI דוברובניק.
שוב כ 20 דקות לתוך המפרץ, לצד העיירות משני הצדדים , מגיעים ב 16:30 , נכנסים לתור לתדלוק, יש 2 יאכטות לפנינו. מתדלקים ומבקשים הנחיות למיקום סופי. הצוות הנהדר של SUNSAIL עוזרים לנו להיקשר.
טלי וירון הולכים להביא קצת (יותר מדי) מצרכים לארוחת ערב ואנחנו עושים check out , זריז , בצורה נעימה, חותמים על הניירת וזהו…. תם ונשלם.
עוד ארוחת ערב מושקעת ביותר וערב אחרון על הסירה, תודה רבה לך ג׳קי, היה שבוע מושלם !!