איך נשמור על הסביבה בחופשת שייט?

בין אם אתם חדשים בתחום חופשות שייט או שייטים עם ותק מפואר, כולנו אוהבים להפליג בים נקי מזיהום, לעגון במפרצים צלולים ולחוות את העולם הטבעי שסביבנו.

זה אף פעם לא מאוחר מדי לסגל הרגלים חדשים ידידותיים יותר לסביבה, וחשוב לזכור שכל מאמץ קטן כן עושה את ההבדל. עם קצת מחשבה והצטיידות נכונה מראש, נוכל לסייע בשמירה על הסביבה הימית, ולהפוך את החופשה שלנו לחופשה ירוקה יותר.

קבלו מספר טיפים שתוכלו כבר ליישם בחופשה הבאה שלכם:
♻️ חיסכון בחשמל- החשמל בספינה הוא מצרך מתכלה וחשוב להקפיד על כיבוי צרכנים שאינם בשימוש. טעינה על ידי מנוע או גנרטור יוצרת רעשים, זיהום אוויר וצורכת דלק יקר. כיום חברות השכרה רבות מציעות יאכטות עליהם מתוקנים פאנלים סולריים שמסייעים לחסוך שעות מנע יקרות וזיהום.
♻️ הפליגו עם מפרשים ככל שניתן- מעבר לתחושה המופלאה והשקט שמתקיימים בזמן הפלגה, תכנון מקדים של ההפלגה בעזרת תחזית ושימוש נכון במפרשים, יכולים לחסוך שעות מנוע יקרות, מרעישות ומזהמות.

♻️ מי שתייה – קנו מים במיכלים גדולים! במקום לקנות כמות גדולה של שישיות מים, ניתן לצמצם את כמות בקבוקי הפלסטיק ולקנות את רוב המים בג'ריקנים הגדולים (לרוב פתרון זה הוא אפילו זול יותר מבקבוקים).

♻️ בקבוק מים רב פעמי מנירוסטה– ניתן למלא אותו ישירות מהג'ריקנים או מברזיות במהלך טיול יבשתי (ישנן מקומות בהם מי הברז טעימים להפליא) וכך לחסוך שימוש בבקבוקי פלסטיק.

♻️ השתמשו בקשים רב פעמיים – קשים לשתייה הינם בין מוצרי הפלסטיק הנפוצים והמזיקים ביותר לסביבה הימית, הם נוטים לעוף ברוח, להתפרק לפיסות קטנטנות ולפגוע ביצורים ימיים.
גם למי שמודע לבעיה, הימנעות מקשיות פלסטיק בחופשה יכולה להיות מאתגרת. קורה לא מעט שאנחנו יושבים במסעדה ושוכחים לבקש משקה בלי קשית… הדרך הכי פשוטה היא לשמור  בתיק קשיות נירוסטה שיהיו זמינות לשליפה מהירה במסעדות ובתי קפה.

♻️ השתמשו בכוס רב פעמית – באמת אינסוף יתרונות! הקפה / תה לא נשפך על הבגדים 🙂 הוא נשאר חם, וזה ממש באופנה להסתובב עם כוס רב פעמית. כל בריסטה בבית קפה ישמח להכין לכם קפוצ'ינו בכוס כזו במקום בכוס חד פעמית. (הידעת – כוס חד פעמית מכיל ציפוי פלסטיק בתוך הכוס, ובעת מפגש עם שתייה חמה, מפרישה חומרים שאינם בריאים לגוף).

♻️ שקיות בד לקניות – אחד הדברים הכי לא נוחים בזמן הקניות ליאכטה, הוא לסחוב כמויות גדולות של מצרכים בשקיות פלסטיק, לקרוע את כפות הידיים ובסוף לחוות שקית פלסטיק קרועה מתעופפת לים ומצרכים מתפזרים לכל עבר.. שקיות בד / קנבס עם ידיות נוחות לסחיבה על הכתפיים יהפכו את חווית הקניות לקלה ונעימה יותר. דרך אגב, אנחנו תמיד לוקחים איתנו לסיבוב באיים שק בד קטן שנשלף מהתיק בקלות אם החלטנו לקנות פירות בשוק איכרים או מתנה מחנות בוטיק.

♻️ אמרו לא לפלסטיק – בזמן הקניות, השקיעו מעט חשיבה על צמצום של אריזות פלסטיק (לדוגמא קניית גבינות/ נקניקים מהמעדנייה ולא ארוזים בקופסה, קניית ירקות ופירות ללא עטיפת ניילון וקלקר וכו'). נסו להכניס אל הסירה כמה שפחות אריזות קרטון ופלסטיק (בונוס, נפח פח האשפה יקטן באופן משמעותי).

♻️ מוצרי ניקיון ידידותיים לסביבה – בסופו של דבר, כל הנוזלים על ביאכטה (למעט שמנים ודלקים) זורמים ישירות לים. כיום יש בשוק מגוון מוצרי ניקיון ידידותיים לסביבה שפועלים בדיוק כמו מוצרים סינטטים אך ללא זיהום הים בדטרגנטים. כל מה שצריך לעשות זה לקרוא את התוויות ולחפש מוצרים העשויים מרכיבים טבעיים בלבד.

♻️ קרם הגנה ידידותי לים – אותם הכימיקלים בקרם הגנה שמגנים על עורנו מנזקי השמש, גורמים בעקיפין לפגיעה בבתי גידול תת- ימיים ולהלבנת שונית האלמוגים. לכן אנו ממליצים לבחור קרם הגנה שאינו מכיל Oxybenzone and Octinoxate.