יום קולומבוס

היום מציינים בעולם את יום כריסטופר קולומבוס.
קולומבוס מגלה הארצות הנודע, התחיל את דרכו כימאי פשוט וחסר השכלה, אך בגיל 41 כבר יצא למסע הראשון בהנהגתו, עם הרעיון המהפכני שלו – להגיע מאירופה אל המזרח ע״י הפלגה לכיוון מערב. כך הוא למעשה ״הביא״ את אמריקה לאירופה, ונעשה לאחד מגדולי מגלי הארצות בכל הדורות.

מסעותיו, גילויו, הרפתקאותיו, ואפילו הפוליטיקה הקשורה בהם – פשוט מרתקים.
אספתי לכם 18 עובדות מעניינות על קולומבוס ועל פועלו:
⚓️ קולומבוס אמנם ״גילה״ את אמריקה, אך עד יום מותו לא היה מודע לתגליתו והיה בטוח שהגיע אל המזרח כמתוכנן.

⚓️ על פי הסברה הרווחת, מוצאו של קולומבוס במשפחת יהודים אנוסים

⚓️ קולומבוס מעולם לא סיים את לימודיו, והחל לעבוד על ספינות כבר בגיל 14.

⚓️ קולומבוס לא הוביל מסע אחד, אלא ארבעה מסעות ימיים מערבה (כולם במימון ספרד) בין השנים 1492-1502

⚓️ במסע הראשון אל הלא נודע, התקוממו המלחים בספינתו, עקב משך ההפלגה הארוך ללא כל הבטחה להצלחה. לכן ניהל קולומבוס שני יומני הפלגה: אחד סודי בו רשם את המרחקים האמיתיים, ואחד שהיה מיועד לעיני אנשי הצוות, בו הציג מצג שווא לגבי התקדמותם, זאת על מנת לעודדם ולמנוע מרד.

⚓️ קולומבוס גילה את אמריקה בזכות ציפורים! כחודש לאחר שיצאו למסעם באוקיינוס, נצפתה מספינתם להקת ציפורים שהיו בדרכן מערבה, והם החליטו לשנות את כיוון ההפלגה בהתאם, בהנחה שהן יובילו אותם אל היבשה. לאחר 5 ימי הפלגה בנתיב החדש, נשמעה הצעקה המרגשת: "יבשה!"

⚓️ הנקודה הראשונה של אדמת אמריקה אליה הגיע קולומבוס עם צוותו במסעם הראשון היתה איי הבהאמס. לאחר מכן באותו מסע הגיע לקובה, ולהיספניולה (האי בו נמצאות מדינות האיטי והרפובליקה הדומיניקנית).

⚓️ בקובה, אחת משלושת ספינותיו עלתה על שרטון ויצאה מכלל שימוש. משרידיה בנה צוותו מחסה על האי היספניולה, בו נותרו 39 איש, בזמן שקולומבוס הפליג חזרה לספרד. לימים נרצחו כל ה39 בידי המקומיים.

⚓️ בשובו מהיספניולה לספרד, העמיס קולומובוס על הספינה מס׳ הוכחות לתגליותיו: תוכים אקזוטיים, פירות טרופיים, ואף כמה מבני המקום שנלקחו בשבי.

⚓️ בהפלגה חזרה לספרד, תקפה סערה עזה את הספינות. המצב היה כה חמור, עד כדי שקולומובוס כתב דוח המתאר את תגליותיו, הכניס אותה לחבית, והשליך לים, בתקווה שהחבית תימצא אם הם לא ישרדו. עם אחת משתי הספינות ניתק הקשר, והחבית אמנם מעולם לא נמצאה, אך ספינתו של קולומבוס הגיעה לאיים האזוריים בבטחה לאחר ימים ספורים.

⚓️ מס׳ חודשים לאחר מכן, נרגש מן התגליות של המסע הראשון – שלח מלך ספרד את קולומבוס, מלווה בלא פחות מ-17 ספינות וכ-1,200 אנשים על מנת להתיישב ב״עולם החדש״. במסע זה התגלו גם האיים ג׳מייקה ופורטו-ריקו.

⚓️ במסע השלישי, החמיץ קולומבוס את גילוייה של יבשת אמריקה הדרומית, למרות שהיה קרוב מאוד אליה. בהגיעו לאי טרינידד, הוא שם לב לזרם של מים מתוקים המגיע לעומק האוקיינוס. קיומו של נהר ענק ועצמתי כזה, אמור היה לרמז על קיומה של יבשה גדולה מאוד, אבל קולומבוס לא האמין שיש יבשת נוספת בחצי הכדור הדרומי, ולכן ויתר על החיפושים והמשיך לשוט צפונה.

⚓️ החמצה נוספת היתה במסעו הרביעי, בו הגיע לפנמה, שם סיפרו לו המקומיים שמעברה השני של היבשה (במרחק של כ-20 ק״מ בלבד) ישנו ים גדול. קולומבוס לא טרח לבדוק את הנושא, ולכן פספס את גילויו של האוקיינוס השקט, ממנו היה יכול להמשיך לעבר המזרח, אליו שאף להגיע.

⚓️ קולומבוס היה האדם שהביא את פולי הקקאו לאירופה, אותם הוא גילה במרכז אמריקה, אליה הגיעו במסעו הרביעי והאחרון.

⚓️ המקומיים בפנמה תקפו את הצי של קולומבוס, וכך איבד קולומבוס שלוש מבין ארבעת ספינותיו במסע הרביעי.

⚓️ במסעו הרביעי התעכב קולומבוס יחד עם צוותו במשך שנה שלמה בג׳מייקה, עקב פגיעה חמורה שנגרמה לספינתו בסופה עזה.

⚓️ מבחינה כלכלית היו מסעותיו של קולומבוס כישלון חרוץ עבור הכתר הספרדי. הפנינים מהים הקריבי היו תרומתו הכלכלית היחידה כמעט, והבלתי מספקת בעליל.

⚓️ על שמו של קולומבוס (קולומביה) נקראות ערים, ארצות ואפילו מעבורת חלל!